Péče o řezané květiny

Stává se Vám, že květiny, které koupíte své partnerce, manželce dlouho nevydrží? Přečtěte si naše doporučení a prodloužíte jejich čas s Vámi.

1. Pokud kytici převážíte, mějte ji vždy zabalenou v papíru a stonky ve vlhkém zábalu.
2. Před vložením kytice do vázy seřízněte stonky květin šikmým řezem .
3. Do vázy dávejte jen přiměřené množství vody, tak aby stonky nebyly ponořeny více než 5 cm. V žádném případě by neměly být ponořené listy, ty snadno zahnívají, což zkracuje životnost květin.
4. Do vody přidejte výživu pro udržení čerstvosti květů, kterou dostanete spolu s kyticí.
5. Dopřejte květinám čerstvou vodu. Měňte ji každý den, pokud jste použili výživu, pak postačuje 1x za tři dny.
6. Nevystavujte květiny přímému slunečnímu záření, mrazu či průvanu.

Speciální triky pro:
Květiny se zelenými stonky (růže, lilie, ...)Odstraňte spodní listy tak, aby nebyly ve vodě.Zkraťte stonky ostrým a dlouhým řezem.Oškrábejte posledních 5 cm stonku. Obnažený stonek pomáhá květině přijímat vodu.
Květiny s dutými stonky (hvězdník, ...)Stonek zastřihněte šikmo.Květinu držte obráceně a naplňte stonek studenou vodou.Stonek ucpěte vlhkým kouskem vaty nebo zacpěte prstem a převraťte do vázy s vodou.
Květiny s dřevnatými stonky (šeřík, zlatý déšť, ...)Odstraňte spodní listy tak, aby nebyly ve vodě.Odřízněte konec stonku šikmo pod ostrým úhlem.Pro zlepšení příjmu vody stonky rozklepejte asi do výšky 2-3 cm a kousek stonku nad rozdrceným místem oškrábejte.
Stonky s mléčnou šťávou (mák, pryšec, ...)Odstraňte spodní listy tak, aby nebyly ve vodě.Stonek seřízněte vodorovně.Ponořte stonky na chvíli do vlažné vody. Nechte je tam tak dlouho, dokud nepřestanou pouštět mléčnou šťávu.Vložte do vázy s čerstvou vodou.

Růže
Pokud Vaše růže vadnou, např. byly delší dobu bez vody, položte je celé do studené vody a nechte je tam přes noc. Ráno budou zase svěží a čerstvé.

Lilie
Pyl z lilií velmi intenzivně barví a skvrny od něj se těžko odstraňují. Abyste zabránili nepříjemnostem v případě, že aranžmá stojí v místě, kde o ně může někdo lehce zavadit, vytrhněte prašníky. Pokud jste koupili lilie příliš zavřené, urychlíte jejich nakvetení, když nakrájíte do vázy jablko.

IMAGE:Štítky:

Fotogalerie

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!