Mezinárodní den žen aneb známe pravý důvod proč slavit?
Mezinárodní den žen
aneb známe pravý důvod proč slavit?
Zdravíme vás naši milí čtenáři necelý měsíc po Valentýnu. Tentokrát s tématem MDŽ, svátkem všech žen, který se už mílovými kroky blíží. Zanedlouho se v kalendáři objeví
8. březen a mnozí z nás zase budou řešit dilema – Slavit či neslavit? Jak se rozhodnout?
V současné době si Mezinárodní den žen stále mnoho z nás ještě spojuje s komunistickým režimem. Dovolím si říct, že nás v našem rozhodování často dezorientuje i skutečnost, že se za totality z oslav vlastně úplně vytratily původní ideály svátku a oslavy probíhaly vždy v duchu pompézních oslav, kdy ženy obdarovány karafiátem, popřípadě bonboniérou, spěchaly domů na druhou směnu a muži měli dobrou záminku účastnit se odpoledních podnikových oslav či se večer zašít do hospody. A tak se stále stejný scénář oslav ženské pokory, oddané péče o domov a rodinu opakoval po několik desetiletí.
A jestli jste na tento svátek zanevřeli právě z tohoto důvodu, a proto se i domníváte, že jde o svátek socialistický, dovolím si vám oponovat a přidat něco málo z jeho historie a podívat se na něj trochu jinak, než tak jak nám byl po celá ta léta servírován. Třeba i to málo váš názor na svátek žen ovlivní.
Mezinárodní den žen má svůj původ v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející 1. světovou válku, váže se tedy k začátku minulého století. V této době se ženy začaly zasazovat o svá práva a pronikat do veřejného života. V roce 1908 v New Yorku stávkovaly místní švadleny za lepší pracovní podmínky, zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, volební právo a za politická a hospodářská práva pro ženy. Od následujícího roku, u příležitosti výročí stávky, se ve Spojených státech začal tento den slavit jako Národní den žen. V Evropě byl Den žen uznán v roce 1910 na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, kde návrh na jeho zavedení prosadila německá socialistka a zakladatelka dělnického ženského hnutí Clara Zetkinová. Jeho hlavní myšlenkou se stal boj za práva žen a volební právo pro ženy. Poprvé se organizovaně ženy sešly o rok později v několika evropských zemích, mimo jiné také v Rakousko-Uhersku. V té době však nebylo stanoveno jeho přesné datum. Vliv na určení data MDŽ měla až revoluce žen v ruském Petrohradě 23. února 1917, jež značně přispěla k abdikaci ruského cara a ke schválení volebního práva pro ruské ženy. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen, a proto 8. březen byl ustanoven jako Mezinárodní den žen. V roce 1975 byl MDŽ oficiálně schválen Organizací spojených národů a zároveň se stal mezinárodně uznávaným svátkem. Ve stejném roce MDŽ přijalo také mnoho národních vlád a jeho oslavy se rozšířily v různých částech světa. Dnes si svátek žen připomínají některé státy západní Evropy, USA, Austrálie a v Rusku je dokonce dnem volna. Po roce 1989 zmizel tento svátek na více než deset let z českého kalendáře právě pod vlivem oslav předchozích let. Avšak v únoru 2004, kdy prezident Václav Klaus podepsal novelu Zákona o státních svátcích, se do kalendářů vrátil zpět.
Připomínat si a oslavovat tento den je velice důležité. Znamená to podporovat ženy a vyjadřovat souhlas s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v zaměstnání, vzdělání, rodině, politice a ve veřejném životě. Vždyť ani v civilizované Evropě nemají ženy zdaleka vyhráno. V poslední době se u nás stále častěji mluví a píše o nedostatečných pracovních příležitostech pro ženy, velkým problémem je i domácí násilí. A je moho dalších států, kde je nutné i v 21. století bojovat nadále za ženská práva a rovnoprávnost. MDŽ má tedy mnohem hlubší kořeny, než si většina z nás myslí a svým významem přesahuje hranice všech států.
Takže se můžeme vrátit zpět na začátek našeho povídání: Slavit či neslavit?
Dnes se svátek žen zase již slaví. A je to na každém z nás, myšleno ženy i muže, jakým způsobem na něj budeme nahlížet v současnosti. Vždyť v nové době ho můžeme slavit nově. Třeba pouze darováním malé kytičky. Každá žena, ať už je to manželka, maminka, babička, dcera, přítelkyně či kolegyně, bude jistě mile potěšena, když dostane květinu. Vždyť květina je nejčastějším dárkem, kterým vyjadřujeme svou náklonnost, podporu a lásku.
A pokud jste se už rozhodli a přemýšlíte kterou květinu letos vyberete, zastavte se v naší prodejně FIŠER – KVĚTINY. Naši floristi vám rádi poradí, vyberou a uváží kytici pro vaši partnerku.
A že nemáte čas? Nezoufejte, i tak jsme vám schopni pomoci. U nás můžete obdarovat i na dálku. V našem online květinářství www.fiser-kvetiny.cz se specializujeme i na tento způsob potěšení vašich nejbližších a milovaných žen. Květiny od nás jsou vždy čerstvé a ke každé kytici můžete připojit přáníčko a malý dárek. Květiny doručíme po Plzni do 2 hodin od obdržení platby. Po celé ČR do 24 hodin.
A co dodat závěrem? Ať se rohodnete vážení páni a milé dámy jakkoliv, náš kolektiv naší prodejny přeje našim ženám k MDŽ vše nejlepší, aby v sobě nacházely stále dostatek sil k realizaci svých snů, aby si zvolily vlastní cestu životem a nenechali se nikým zlomit. Vždyť každá si zaslouží respekt a úctu.
Štítky: